Aktualności

Justyna Pastuszak otrzymała Nagrodę Główną w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca 2022/2023

Mgr inż. Justyna PASTUSZAK, pracownik Ośrodka Kształcenia Zawodowego ELPRO Sp. z o.o., otrzymała Nagrodę Główną w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca 2022/2023

W dniu 6 lutego 2023 roku, Specjalista ds. OZE i Autodesk Ośrodka Kształcenia Zawodowego ELPRO Sp. z o.o. Justyna Pastuszak, która dodatkowo reprezentuje Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej jako doktorantka IV roku, została laureatką w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, organizowanego od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską. Nagrodą główną w Konkursie jest prezentacja i promocja rozwiązań Laureatki podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2023 oraz podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2023.

Mgr inż. Justyna Pastuszak otrzymała nagrodę główną za cykl wynalazków pn. „Sposób wytwarzania krzemowego ogniwa fotowoltaicznego z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym”, wykonanego metodą implantacji jonowej na bazie krzemu domieszkowanego borem, fosforem oraz antymonem. Korzystnym skutkiem wynalazków, biorąc pod uwagę aktualne kierunki rozwoju technologii wytwarzania ogniw krzemowych, polegający na coraz szerszym wykorzystaniu implantacji jonowej w procesie produkcji, jest obniżenie kosztów wdrożenia wynalazku oraz zwiększenie opłacalności stosowania ogniw krzemowych, poprzez zwiększenie ich sprawności. Zastosowanie technologii implantacji jonowej umożliwia generowania dodatkowych poziomów energetycznych w paśmie zabronionym półprzewodnika, co przekłada się na zwiększenie efektywności zjawiska fotokonwersji, a tym samym opłacalności stosowania opracowanego rozwiązania.

Jedną z aktualnych metod zwiększania sprawności ogniw PV jest wprowadzanie dodatkowych poziomów energetycznych w paśmie zabronionym półprzewodnika (np. ogniwa IBSC i IPV). Wynalazek wpisuje się w ten kierunek i jest konsekwencją wieloletnich badań nad identyfikacją i opracowaniem sposobu generowania dodatkowych poziomów energetycznych w krzemie, co pozwoliło na wytworzenie prototypu wysokosprawnego ogniwa fotowoltaicznego.

Wszystkie prace badawcze realizowane przez mgr inż. Justynę Pastuszak, które doprowadziły do powstania nagrodzonych rozwiązań, prowadzone są pod opieką naukową dra hab. inż. Pawła Węgierka, profesora uczelni, który pełni funkcję promotora doktorantki, a jednocześnie Prezesa Zarządu ELPRO Sp. z o.o.

Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do Konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, a ich współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.

W środowisku akademickim, Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba zgłoszeń. Do tegorocznej edycji nadesłano 123 rozwiązania opracowane przez 285 twórców z 23 uczelni i instytutów badawczych z całej Polski. Politechnika Lubelska zgłosiła 12 rozwiązań, z których wyłoniono Laureatkę Nagrody Głównej – doktorantkę Justynę Pastuszak. W XIII edycji Konkursu Student-Wynalazca Komisja Konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych.

Więcej informacji można przeczytać na poniższych stronach:

Napisz lub zadzwoń - formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami telefonicznie:

81 740 65 06

lub napisz do nas:
Masz pytanie?
Napisz lub zadzwoń