Szkolenia

Rodzaje i podstawy techniczne sporządzania kosztorysów

Kalkulacja kosztorysowa jest sporządzana w różnym czasie oraz dla różnych celów. Sposób ustalania poszczególnych jej składników jest zależny od rodzaju kosztorysu. Inwestor planując zlecenie na realizację robót sporządza kosztorys inwestorski, w którym zawarte są przewidywane koszty robót. Wykonawca przedstawia proponowaną cenę za wykonanie robót w kosztorysie ofertowym. Wymagany jest on przy ubieganiu się o zlecenia oraz przy rozstrzyganiu przetargów. Inne rodzaje kosztorysów zostały także usankcjonowane w obowiązujących metodach kosztorysowania, różne są podstawy ich sporządzania. Jednakże kosztorys inwestorski jest jako jedyny objęty regulacjami prawnymi stanowiąc podstawę do ustalania wartości robót budowlanych.

Pozostałe rodzaje kosztorysów: kosztorys ofertowy, kosztorys zamienny oraz kosztorys powykonawczy do 5 grudnia 2001 r. regulowane były przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 13 lipca 2001 r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych. Za koszty finansowe wykonania dokumentacji kosztorysowej odpowiada:

  1. inwestor w przypadku przedmiaru robót oraz kosztorysu inwestorskiego;
  2. wykonawca robót za przygotowanie kosztorysu ofertowego, zamiennego, powykonawczego.

Aktualnie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.

Kosztorys inwestorski

Na żądanie zamawiającego kosztorys inwestorski przygotowuje jednostka świadcząca usługi w danym zakresie. Sporządzany jest w oparciu o przedmiar robót lub planowane koszty robót budowlanych na etapie projektowania.

Kosztorys inwestorski ustala najbardziej prawdopodobny, orientacyjny koszt który będzie musiał ponieść zamawiający, zlecając realizację robót budowlanych. Rozpatrując procedurę bezprzetargową, kosztorys inwestorski umożliwia inwestorowi prowadzenie negocjacji cenowych. W procedurze przetargowej umożliwia ocenę propozycji cenowych zgłoszonych do przetargu. Stanowi ważne kryterium wyboru najlepszej oferty, uniemożliwiając tym samym przyjęcie ofert niekorzystnych. Kosztorys inwestorski stanowi podstawę do ustalania zaliczki wpłacanej przez wykonawców biorących udział w przetargu jako gwarancji odpowiedzialności. Kwota wadium określona jest w granicach od 0,5% do 3% wartości zamówienia [8]. Wartość ustalona w kosztorysie ma również wpływ na obowiązek stosowania zabezpieczenia na wykonanie umowy. Służy ono do pokrycia roszczeń z tytułu nie wywiązania się z umowy. Przy pomocy kosztorysu inwestorskiego zamawiający może ubiegać się o przyznanie środków unijnych lub kredytu bankowego na wykonanie zaplanowanej inwestycji.

Obecnie jako jedyną metodę przygotowywania kosztorysu inwestorskiego na podstawie rozporządzenia stosuje się kalkulacje uproszczoną. Kalkulacja szczegółowa służy jedynie do obliczenia cen jednostkowych. Podstawy sporządzania kosztorysu inwestorskiego:

  1. dokumentacja projektowa;
  2. przedmiar robót;
  3. założenia wyjściowe do kosztorysowania;
  4. wytyczne do montażu;
  5. jednostkowe nakłady rzeczowe zawarte w wybranym katalogu;
  6. ceny jednostkowe czynników produkcji robocizny, materiałów, sprzętu;
  7. wskaźnik narzutu kosztów pośrednich i zysku kalkulacyjnego.

Szkolenie z zakresu Kosztorysowania

Wszystkie rodzaje i podstawy techniczne sporządzania kosztorysów będą mogli Państwo poznać na szkoleniu z zakresu kosztorysowania robót budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych w programie Norma PRO / Expert, organizowanym w Lublinie, którego start zaplanowano na piątek 13 października 2023 roku.

Cel szkolenia: Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy z zakresu kosztorysowania robót budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych i innych. Uczestnik szkolenia zdobędzie nowe umiejętności i nauczy się w profesjonalny sposób wykonywać kosztorysy.

Szkolenie: Kosztorysowanie w budownictwie w programie Norma PRO/ Expert
Termin rozpoczęcia: 13 października 2023 roku (piątek) godz. 16:00-21:00 (pierwszy dzień szkolenia z pięciu)
Miejsce: ELPRO Sp. z o.o., ul. Stefczyka 32, 20-151 Lublin
Czas trwania: 30 godzin, dzielone na 5 spotkań po 6h dydaktycznych
Koszt szkolenia: 1 600,00 zł netto / os. = 1 968,00 zł brutto / os. (uwzględniono 23% VAT)

Pełen harmonogram zajęć ustalany jest na pierwszych zajęciach wspólnie z prowadzącym, zazwyczaj szkolenia odbywają się co 2-3 dzień po godzinie 16:00, jest też możliwość umawiania się na weekendy oraz wykreślenia terminów spornych.

Kurs Kosztorysowanie zakończony jest praktycznym egzaminem wewnętrznym, sprawdzającym nabytą wiedzę i umiejętności. Egzamin przeprowadzany jest w ostatnim dniu szkolenia. W wyniku pozytywnie zdanego egzaminu uczestnicy szkolenia uzyskują zaświadczenia potwierdzające udział w szkoleniu oraz znajomość programu.

Więcej informacji o szkoleniu znajduje się na stronie:
https://elpro.lublin.pl/szkolenia/kosztorysowanie/

Napisz lub zadzwoń - formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami telefonicznie:

81 740 65 06

lub napisz do nas:
Masz pytanie?
Napisz lub zadzwoń