Branża architektoniczna, inżynieryjna i budowlana stale się rozwija oraz wprowadza wydajniejsze i bardziej nowoczesne metody projektowania i budowania. Jest to konieczne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, a przy tym tworzyć bardziej wytrzymałe i inteligentne przestrzenie. Technologia BIM (Building Information Model) to całościowy proces modelowania i tworzenia informacji o budynku oraz zarządzania tymi informacjami na przestrzeni całego cyklu rozwojowego – od planowania przez projekt po budowę i eksploatację. Technologia BIM nie tylko zwiększa wydajność pracy zespołów projektowych i budowlanych, ale pozwala im również rejestrować dane generowane w całym procesie realizacji obiektu. Gromadzone w ten sposób informacje są niezwykle cenne w fazach eksploatacji i konserwacji. Dlatego właśnie klienci na całym świecie coraz częściej wymagają stosowania procesów BIM.
Poniżej znajduje się mapa, na której przedstawiono kraje, gdzie już istnieje konieczność korzystania z technologii BIM (kolor niebieski) oraz kraje, gdzie jej wprowadzenie jest planowane w najbliższym czasie (kolor zielony).
Modelowanie informacji o budynku pozwala m.in. na:
- lepszy wgląd w dane i dogłębną analizę każdego projektu,
- podejmowanie trafniejszych decyzji podczas całego procesu,
- wyeliminowanie błędów już na wstępnym etapie,
- wybór bardziej zrównoważonych alternatyw,
- przyspieszenie prac oraz
- obniżenie kosztów w projektach z zakresu architektury, inżynierii i budownictwa.
Każdy obiekt stworzony w technologii BIM posiada wszystkie parametry rzeczywistego budynku. W uproszczeniu działanie w technologii BIM polega m.in. na wstawianiu wcześniej zdefiniowanych trójwymiarowych obiektów takich jak np.: strop, ściana, dach czy stolarka okienna i drzwiowa oraz nadawaniu im odpowiednich parametrów.
W czasie projektowania wszystkie nadane uprzednio atrybuty można dowolnie modyfikować bądź dodawać nowe, co automatycznie zostanie odzwierciedlone w trójwymiarowym modelu budowli, w zestawieniach powierzchni itd.
PROCES MODELOWANIA INFORMACJI O BUDYNKU Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII BIM
- Planowanie (łączenie informacji o obiektach i terenie w celu generowania modeli istniejących obiektów i elementów terenu co ułatwia planowanie projektu)
- Projektowanie (przygotowywanie projektu koncepcyjnego, analiz i dokumentacji, wsparcie w tworzeniu harmonogramów i planowaniu logistyki)
- Budowanie (rozpoczęcie prac budowlanych opartych na specyfikacjach BIM, stały dostęp do informacji o logistyce prac budowlanych dla specjalistów i wykonawców co pozwala optymalizować koordynację czasową i wydajność prac)
- Eksploatacja (przekazywanie danych BIM na potrzeby eksploatacji i konserwacji gotowych obiektów, które w późniejszym czasie mogą wspomagać opłacalną renowację, czy wydajną rozbiórkę)
Świetnym narzędziem, w którym wykorzystuje się technologię BIM jest oprogramowanie Autodesk Revit. Szkolenie z obsługi tego oraz innych programów z pakietu Autodesk znajduje się w naszej ofercie.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestnika ze środowiskiem Revit od podstaw aż do zaawansowanych funkcji programu. Uczestnik w trakcie szkolenia pozyska wiedzę, umiejętności oraz dodatkowe narzędzie pracy do wdrożenia idei projektowania zrównoważonego w technologii BIM. Szkolenie pozwoli uczestnikowi na sprawniejsze wykonywanie modelowania informacji o budynku oraz umożliwi koordynację między poszczególnymi branżami.
Zapraszamy do skorzystania z oferty naszych szkoleń! 🙂